ALLPOWERS SP027 100W Foldable Solar Panel, 23% Efficient IP66 Waterproof for Power Station, Camping, RV & Home Use, Compact Portable Design(SP027-100W
★★★★★ 5.0 74 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by daohang.facadebim.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • 【Efficient 100W Output】 This portable solar panel delivers a reliable 100W (±5%) of peak power with a high 23% conversion efficiency (Vmp 18V / Imp 5.4A), providing ample clean energy to quickly charge your power stations and 12V devices during outdoor adventures.
  • 【Versatile for Multiple Uses】 A perfect power solution for many scenarios. Ideal as a solar panel for camping, a simple RV solar panel kit component for 12V systems, or for emergency home backup (paneles solares para casas). It delivers quiet, renewable energy wherever you need it.
Brand ALLPOWERS
Color Black
Style SP027-100W
Wattage 100 watts
Material Polycrystalline Silicon
Efficiency High Efficiency
Item Weight 7.92 pounds
Part Number AP-SP-026-BLA-US
Manufacturer ALLPOWERS Industrial International Limited
Maximum Power 100 Watts
Output Voltage 18 Volts
Maximum Voltage 18 Volts
Special Feature Portable
Special Features Portable
Item model number SP027
AC Adapter Current 5.4 Amps
Batteries Included No
Batteries Required No
Product Dimensions 25.6"L x 20"W x 1.2"H
Included Components 100W SOLAR PANEL
Item Package Quantity 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
74 ratings | 30 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (67)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (7)